Poradnik pacjenta


1. System wybielania zebów.
2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ?
3. Choroby żył: przyczyny i czynniki ryzyka.


Pomimo faktu, że wybielanie zębów jest metodą stosunkowo nową i jej długotrwałe rezultaty nie są jeszcze znane, to jest ona skuteczna dla większości pacjentów. Istnieje pewna liczba pacjentów, dla których wybielanie zębów jest nieskuteczne lub niewskazane.


Metody wybielania zębów:

1) Nocne wybielanie zębów

a) Pola Night 10%, 16% lub 22% nadtlenku wodoru do nocnego wybielania zębów o smaku miętowym. Możliwe jest też aplikowanie dwa razy dziennie na min. 30 minut. Po wykonaniu nakładek tzw. szyn u protetyka oraz stosownym wypełnieniu ich żelem Pola Night ( nakładki powinny być wypełnione żelem w takiej ilości aby po założeniu na zęby , żel nie wyciekał; na dziąsła ) najlepiej jest stosować w nocy. Należy starannie przed zastosowaniem wyszczotkować zęby używając pasty do zębów .Czas stosowania dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta - codziennie 1-2h w nocy, co drugą lub trzecią noc. Po zdjęciu nakładek należy dobrze wypłukać zęby, aż do usunięcia całkowitego żelu. Nie połykać. W trakcie stosowania preparatu należy używać past do zębów bardzo łagodnych i działających przeciwko nadwrażliwości zębów.

 


UWAGA! Nie wolno:

Stosować u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią.
Jeść podczas noszenia nakładki.
Używać wyrobów tytoniowych (np. papierosy itp.) z założoną nakładką.
Wystawiać strzykawek z żelem na działanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury.
Zamrażać strzykawek z żelem. Kuracje można powtarzać nie wcześniej niż po upływie 1/2 roku.  


Dla podtrzymania wybielonych zębów oraz uzyskania lepszych efektów, po upływie 2 miesięcy zalecane jest stosowanie wybielających past lub płynów do zębów


ZALETY :

uwalnianie fluoru: azotan potasu
obniża nadwrażliwość neutralne pH/6,6-7,0/ :chitosan - substancja kojąca : wysoka zawartość procentowa wody
wysoka masa cząsteczkowa zagęszczana
optymalna lepkość żelu ;przyjemny miętowy smak
krótki czas zabiegu


 

2) Dzienne wybielanie zębów

a) Poladay 7,5% i 9,5% nadtlenku wodoru

Preparat ma konsystencję żelu o dużej lepkości, która zapewnia łatwe i bezpieczne umieszczenie go w szynie (nakładce). Smak mięty. Poladay uwalnia fluor, który umożliwia remineralizację zęba oraz zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową. Neutralne pH (7,0), warunkuje wysoką aktywność utleniającą nie uszkadzając szkliwa. Pola zawiera Chitosan (zestaw naturalnych składników), który wspomaga wchłanianie wapnia, przez co zmniejsza nadwrażliwość i chroni szkliwo przed utratą tych jonów. Chitosan przeciwdziała tworzeniu płytki nazębnej, posiada również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Poladay posiada dużo wody, która również obniża nadwrażliwość.b) Nakładka treswhite

Stopień wybielania, który można osiągnąć podczas tego zabiegu, zależy od trzech czynników:

ilości godzin noszenia nakładki w ciągu każdego dnia,
ilości dni noszenia nakładki,
podatności zębów lub wewnętrznych przebarwień na czynniki wybielający.Uwaga: Jeżeli Twoje zęby staną się nadwrażliwe, Twój stomatolog może polecieć Ci noszenia nakładki np. tylko przez okres 1-4 godzin dziennie. W okresie pomiędzy wybielaniem może zastosować miejscową kurację fluorową. Dla większości pacjentów nie zachodzi taka potrzeba.
 
Procedura noszenia nakładki

  
Umieść nakładkę z żelem dokładnie i pewnie na zębach. Zbyt silny nacisk spowoduje wyciśniecie nadmiernej ilości żelu poza nakładkę.
Szczoteczką lub czystym palcem ostrożnie usuń żel pozostały na dziąsłach.
Dokładnie wypłucz usta wodą 1-2 razy. Nie połykaj.
Po zdjęciu nakładka powinna być dokładnie wypłukana i włożona do pudełka.
Nie ruszaj nakładki (nie podważaj językiem, palcami itd.) podczas noszenia. Zwróć uwagę, aby nie nadgryzać silnie nakładki.
Możliwe efekty uboczne

Często pacjenci mogą odczuwać podczas kuracji zwiększona wrażliwość na zimno. U niektórych występują pewne przejściowe dolegliwości, jak : wrażliwość zębów oraz dziąseł, bolesne podrażnienie języka, warg, podrażnienie gardła lub umiarkowany ciągły ból zębów. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów i są bardziej niż umiarkowane lub nieustające, jeśli masz jakieś pytania lub jesteś czymś zaniepokojony, skontaktuj się ze swoim stomatologiem. Efekty uboczne zwykle ustępują w ciągu 1-3 dni od przerwania lub zakończenia zabiegu wybielania. Bardzo często w usunięciu tych dolegliwości pomaga specjalny żel fluorowy, który może być nakładany do Twojej nakładki.

Środki Ostrożności

NIGDY nie używaj żadnych domowych lub dostępnych w handlu środków do wybielania zębów. Stosuj TYLKO preparaty wybielające dostarczone przez Twojego lekarza stomatologa i tylko pod jego opieką.powrót do spisu tematówCo to jest ciśnienie krwi?


Ciśnienie tętnicze jest ciśnieniem wywierane na ścianki tętnic, kiedy płynie przez nie krew. Ciśnienie skurczowe powstaje wtedy, gdy serce się kurczy i tłoczy krew do tętnic. Ciśnienie rozkurczowe powstaje kiedy krew powraca do serca.

Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupka rtęci (mmHg). Optymalne ciśnienie wynosi 120/80 mmHg. Jeżeli wynik pomiaru wynosi 160/95 mmHg lub więcej mówimy o nadciśnieniu.

 Co to jest nadciśnienie i jak je kontrolować?

Ciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia podczas której w naczyniach panuje zwiększenie ciśnienia krwi. Często chory nie odczuwa podwyższonego ciśnienia tętniczego i na ogól odkrywa je przypadkowo. Należy więc regularnie kontrolować ciśnienie krwi, aby możliwie najwcześniej wykryć nadciśnienie gdyż zlekceważone może stać się przyczyną takich chorób jak zawał serca czy udar.


Rodzaje ciśnieniomierzy:

Rtęciowe - koniec ich ery z uwagi na przepisy o zakazie używania rtęci.
Manometrowe (zegarowe) – do pomiaru należy używać dodatkowo stetoskopu albo słuchawek do odsłuchu akcji serca.
Elektroniczne- Półautomaty naramienne – aparat dokonuje pomiaru samodzielnie i wyświetla wynik na display (ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz tętno).

UWAGA I: Mankiet jest napełniany powietrzem przez pacjenta.
UWAGA II:Pacjent winien napompować do 30-40 mmHg. więcej niż wynosi mierzone ciśnienie skurczowe ten warunek często stanowi trudność dla pacjenta.

Nadgarstkowy – aparat zakładany jest na nadgarstek ( nie ma potrzeby uwalniania reki z odzieży) pomiar w pełni automatycznie wyświetlany na display.
Pełny automat naramienny – aparat sam napełnia rękaw powietrzem a wykonany pomiar wyświetla na display.


Niezbędnym warunkiem poprawności pomiaru aparatu nadgarstkowego jest  aparat umieszczony na wewnętrznej powierzchni nadgarstka znajduje się na wysokości serca  tzn.(linia prosta przechodząca przez aparat i serce jest prostopadła do prostej wyznaczonej kierunkiem kręgosłupa).


  

UWAGA

Aparaty nadgarstkowe wskazywane są pacjentom:

z dużym obwodem ramienia
ze słabo wyczuwalnym tętnem na ramieniu
bez stanów zaburzeń akcji serca tj. arytmia, migotanie przedsionków


Prawie wszystkie aparaty automatyczne mierzą ciśnienie metodą oscylometryczną , która jednak w przypadku zaburzeń w akcji serca tj. arytmia bądź migotanie przedsionków zawodzi tzn. aparat pokazuje błąd albo pomiar jest obarczony błędem- zaniżenie rzeczywistego ciśnienia.

Drugą metodą pomiarowa jest metoda Korotkowa (wykorzystywana przez lekarzy przy odsłuchu podczas pomiaru aparatem rtęciowym bądź manometrowym).

Jej zaletą jest wyższa dokładność oraz pomiar w przypadku zaburzeń rytmu pracy serca.

Metoda sprawdza się trochę gorzej niż oscylometryczna w przypadku słabego ledwo wyczuwalnego pulsu

Jak wybrać ciśnieniomierz!

 

OBJAWY

APARAT

Ciśnienie skaczące

Naramienny:

  • OMRON M 3

  • OMRON M 6

  • Tensoval Duo Control

Zaburzenia tętna (arytmia, migotanie przedsionków)

Naramienny:

  • Tensoval Duo Control

Słabo wyczuwalne tętno

Nadgarstkowy:

  • OMRON RX Plus

Duży obwód ramienia

Nadgarstkowy:

  • OMRON RX Plus

  • Panasonic EW 3006

 

Osoby niedowidzące

Aparat mówiący

 

powrót do spisu tematów


3. Choroby żył: przyczyny i czynniki ryzyka!

Medyczne wyroby uciskowe-naturalna metoda leczenia zaburzeń drenażu żylnego i limfatycznego.

Obrzęknięte kostki, które w młodym wieku były traktowane jako zwyczajna dokuczliwość lub żylaki które uważano wówczas jako nic więcej niż nieestetyczne zmiany, nie muszą, ale mogą w wieku dojrzałym rozwijać się i przekształcać w poważne choroby żył, które mogą zagrażać życiu. To, czy do tego dojdzie, czy też nie, zależy od różnych czynników. Wiek, tryb życia czy skazy rodzinne (wrodzone) są równie ważne jak przebyte operacje, wypadki, choroby wymagające dłuższego leżenia w łóżku i wiele innych czynników. Większość wyników współczesnych prac badawczych sugeruje, że żylaki są spowodowane procesami metabolicznymi i degeneracyjnymi w ścianach naczyń. Procesy te są tłumaczone jako adaptacja do ustawicznego stałego nadwerężania i naciągania naczyń w przebiegu zastoju. Czynnikiem przyczynowym ciśnienia, jakiemu poddawane są żyły, jest niewątpliwie wyprostowana pozycja człowieka, co zwiększa ciśnienie wewnątrznaczyniowe. Czworonogi nie chorują na żylaki kończyn. Trudno byłoby więc odrzucić teorię, która przypisuje rozwój i progresję żylaków cywilizacji i innym czynnikom ryzyka.

Żylaki występują rzadziej w populacji krajów rozwijających się, gdzie dieta jest bardziej masywna i zawiera więcej włókien niż w krajach wysoko rozwiniętych. Na przykład, częstość żylaków u mieszkańców Afryki wynosi tylko 1%. W naszym regionie dieta - bogato kaloryczna i o niskiej masie - powoduje problemy trawienne. Wiele nowych badań naukowych wskazuje, że stany patologiczne jelita grubego (w tym również odbytnicy) korelują z zaburzeniami żylnymi. Niewłaściwa dieta jest jednym z czynników ryzyka. Prowadzi to zwykle do otyłości, która sprzyja powstawaniu zakrzepicy poprzez niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i hemodynamikę.

Otyłość ma jeszcze jeden niekorzystny wpływ, polegający na tendencji do ograniczenia wysiłku fizycznego, przez co staje się hamulcem powrotu żylnego z kończyn dolnych. Mało aktywna czynność mięśniowa podczas stania czy siedzenia oznacza jednoczesną redukcję działania "pompy łydkowej" -czynnika transportu bardzo istotnego w powrocie żylnym. To tłumaczy, dlaczego ludzie, którzy długo stoją lub siedzą podczas pracy, są szczególnie skłonni do zaburzeń żylnych.

Istnieją różne poglądy dotyczące znaczenia dziedziczności jako czynnika ryzyka. Według badań z Bazylei (Basel Study), czynniki dziedziczne były związane tylko z żylakami głównych pni żylnych. Inni autorzy potwierdzają wrodzone osłabienie tkanki łącznej jako przyczynę powstawania żylaków. Niektórzy jako główną przyczynę wskazują skłonność rodzinną (wrodzoną).

Zaawansowany wiek okazał się być najważniejszym czynnikiem ryzyka w zaburzeniach żylnych. Jest oczywiste, że naturalny proces starzenia musi obejmować również naczynia. Żylaki i ich powikłania są niewątpliwie bardziej powszechne u ludzi w wieku 70 lat niż u 30-latków. Tym niemniej interesująca jest proporcja w grupie poniżej 55 lat z dużymi zmianami żylnymi, która w stosunku do całej populacji jest około 2.5 razy większa niż w grupie starszej. Wynika z tego jasno, że mimo znacznej zależności wiekowej, choroba żylna nie jest problemem ograniczonym tylko do starszych mężczyzn i kobiet.

Zarówno usposobienie jak i styl życia nie mają znamiennego znaczenia w powstawaniu zakrzepicy żylnej po operacjach czy urazach. Jeżeli dochodzi do urazu żył i/lub tkanek, substancje (czynniki) powodujące krzepnięcie są uwalniane do krwi i to może prowadzić do zakrzepicy. Dodatkowo, przedłużone leżenie w łóżku zwalnia prędkość przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych, co także sprzyja powstawaniu zakrzepicy. W większości przypadków można uniknąć ryzyka zakrzepicy, towarzyszącego operacjom i urazom, stosując środki profilaktyczne takie jak ucisk, ćwiczenia i leki.

Choroby zakaźne mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu zaburzeń żylnych. Czynniki chorobotwórcze (patogeny) zmieniają skład krwi i zmniejszają siły odpornościowe organizmu, który staje się bardziej podatny na warunki prowadzące do zmian zakrzepowo-zatorowych.

Statystyki nie potwierdzają szeroko rozpowszechnionego poglądu, że u kobiet jest większe prawdopodobieństwo powstawania żylaków niż u mężczyzn. Proporcja małych żylaków typu siatkowatego wynosi 1,3 u kobiet w porównaniu z mężczyznami, co nie potwierdza się jednak w przypadku żylaków pni żylnych, a więc dużych żylaków. Lekarze ogólni (rodzinni) mogą odnosić wrażenie, że żylaki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ kobiety prawdopodobnie trzy razy nierzadki dążą do leczenia. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wiek dziecięcy, płeć z pewnością okaże się być czynnikiem ryzyka..

Na pewno czynnikiem ryzyka może być ciąża. U co trzeciej kobiety pojawiają się żylaki podczas pierwszej ciąży, chociaż ten stan ma często łagodny charakter. Częstość żylaków wzrasta podczas kolejnych ciąży. Istniejące żylaki ulegają powiększeniu podczas ciąży. U kobiet z żylakami ciążę uważa się za wyłączną przyczynę ich powstawania w 15 - 20% przypadków. Właśnie "żylakowatość" podczas ciąży zależy od dziedzicznej skłonności do żylaków i osłabienia tkanki łącznej. Kobiety bez takiego wrodzonego czynnika ryzyka mogą przejść kilka ciąży bez wystąpienia żylaków. Żylaki często zmniejszają się po porodzie. Wiele przypadków zapalenia żył i zakrzepów zdarza się podczas połogu. Zazwyczaj podczas ciąży nie stosuje się skleroterapii czy leczenia operacyjnego żylaków. Jedynym rzeczywiście skutecznym sposobem, pozwalającym zredukować dyskomfort i zatrzymać rozwój powyższej patologii jest noszenie medycznych pończoch lub rajstop z zmiennym ucisku.

Doustne środki antykoncepcyjne także mogą być czynnikami ryzyka. Stosowanie takich środków oznacza stałe przyjmowanie hormonów, co - mimo, że tylko symuluje ciąże, ma te same skutki, jak prawdziwa ciąża. Z tego względu kobiety z żylakami lub wrodzoną skłonnością do nich, a także te, które są w ogóle narażone na prawdopodobieństwo zapalenia żył czy zakrzepicy żylnej powinny konsultować się ze swoim lekarzem, zanim zdecydują się na stosowanie antykoncepcji farmakologicznej.

Sposoby leczenia

Zasady terapii uciskowej

Podstawowym leczeniem wszystkich zaburzeń drenażu żylnego i limfatycznego jest terapia uciskowa z zastosowaniem bandaży uciskowych i/lub medycznych uciskowych podkolanówek, pończoch czy rajstop.

Jak działa leczenie uciskowe?

a. Poprzez zwiększenie prędkości przepływu w naczyniach krwionośnych. Przyspieszenie przepływu krwi jest decydującą zasadą profilaktyki i leczenia i jest następstwem zmniejszenia średnicy żył, do którego dochodzi pod wpływem ucisku.

b. Przez aktywacją pomp żylnych. Bandaże i inne wyroby uciskowe zwiększają aktywność łydkowej mięśniowej pompy żylnej. Dzięki temu refluks w powierzchownym układzie żylnym może być znacznie zredukowany.

c. Poprzez zmniejszenie płynów tkankach. W wyniku zwiększonego ciśnienia wywołanego uciskiem zmniejsza się filtracja i gromadzenie płynów w tkankach. Ułatwia to resorpcję (wchłanianie się płynów), dzięki czemu obrzęk opuchniętych kończyn może się zmniejszyć lub nawet cofnąć.

d. Przez aktywację mikrokrążenia. Ucisk powoduje zmniejszenie żylnej mikro angiopatii, jaka występuje w Przewlekłej Niewydolności Żylnej. Zmniejsza się średnica naczyń włosowatych, przez co w wymierny sposób poprawia się krążenie odżywcze w skórze, rozpoznawalne jako zwiększona spoistość (zwartość) naczyń włosowatych.

Wskazania do terapii uciskowej

Pierwotne i wtórne żylaki
Żylaki w ciąży
Niewydolność żył głębokich
(Powierzchowne) zakrzepowe zapalenie żył jak również stany następujące po nim (w okresie gojenia zapalenia żył)
Stany następujące po zakrzepicy żylnej
Zespół po-zakrzepowy
Stopień I, II i III Przewlekłej Niewydolności Żylnej (wg Widmer)
Obrzęki podczas ciąży
ˇ Obrzęki pourazowe
Obrzęki pooperacyjne
Okresowe obrzęki o nieznanej przyczynie (idiopatyczne)
Obrzęki limfatyczne
Przewlekły obrzęk podudzi z rozrostem tkanki tłuszczowej
Angiodysplazje (niektóre żylne zaburzenia rozwojowe)
Jako element wspomagający w leczeniu obliteracyjnym (skleroterapii)
Po operacjach żylnych
Stany przekrwienia (zastoju) występujące przy długotrwałym unieruchomieniu chorego [zespół przekrwienia pochodzenia stawowego (Arthrogenic Congestive Syndrome), niedowład lub porażenie kończyn(y)]
Profilaktyka zakrzepicy

Należy także zaznaczyć, że ostra zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych już nie jest uważana za przeciwwskazanie do stosowania medycznych wyrobów uciskowych. Wynika to z faktu, że stopniowo rezygnuje się z wymagania bezwzględnego ścisłego leżenia w łóżku, co kiedyś było zawsze zalecane w przypadkach zakrzepicy żylnej

Stosownie do uzyskanej zgody - jeżeli nie ma chorób towarzyszących, wymagających leczenia szpitalnego, u części pacjentów podejmuje się każdy wysiłek, aby utrzymywać ich w ruchu. Z reguły - po rozpoznaniu choroby, dopasowuje się wyrób medyczny III klasy ucisku, który pacjent powinien stale nosić, aby być zdolnym do pełnego poruszania się, stosując oczywiście zalecone właściwe leczenie antykoagulacyjne. Lokalizacja zakrzepu ma w tym przypadku małe znaczenie. Zalety i przewagę tzw. mobilnego (w ruchu) i ambulatoryjnego leczenia wykazało wiele badań naukowych.

 

• Informacje dotyczące doboru produktów

- WYMIAR "b" to obwód w najwęższym miejscu tuż nad kostką.
- WYMIAR "d" to obwód na wysokości głowy kości strzałkowej. Jest to najwęższy obwód kończyny poniżej stawu kolanowego.
- WYMIAR "f" to obwód uda w połowie jego długości.
- WYMIAR "g" to obwód uda mierzony 5 cm poniżej pachwiny.

Jeżeli zalecamy choremu rajstopy, to mierzymy jeszcze obwód bioder i pasa. Chorej ciężarnej nie wykonujemy pomiaru bioder i pasa, ponieważ rajstopy dla kobiet w ciąży mają regulowaną górną część w zależności od czasu trwania ciąży. Według naszych doświadczeń rajstopy ciążowe można przepisywać chorym o nietypowej sylwetce, u których przy szczupłych kończynach i znacznie poszerzonym obwodzie brzucha, dobór odpowiednich rajstop jest niemożliwy bez utraty odpowiedniej siły ucisku na chore kończyny. Po prawej stronie schematu kończyny umieszczonego na tej stronie, należy wpisywać wymiar wysokości. Wypisane są one dużymi literami symbolizującymi odcinki AD, AF, AG. Podajemy tylko jeden wymiar w zależności od typu wyrobu (ostatni obwodowy).

- WYMIAR AD - jest określeniem długości podkolanówki. Mierzy się go w pozycji stojącej bosą stopą na posadzce, po wewnętrznej stronie podudzia, od podłoża do linii "d". (patrz schemat)
- WYMIAR AF - to długość pończochy krótkiej mierzona od podłoża do wysokości połowy uda, linii "f". (patrz schemat)
- WYMIAR AG - jest długością określaną zarówno dla pończoch jak i dla rajstop. Mierzymy go od podłoża aż do linii "g". (patrz schemat)


Rękaw uciskowy SIVARIS serii 500

 

• WSKAZANIA

SIGVARIS 503
Rękaw uciskowy z dłonią A-H
Rękaw uciskowy bez dłoni C-H
Stopień ucisku 2 - kolor 77 (cielisty)
- przy świeżo powstałych obrzękach limfatycznych
- przy obrzękach po mastektomii z lub bez radioterapii
- przy leczeniu oparzeń i rozległych blizn
- przy obrzękach pourazowych i pooperacyjnych po zakończeniu leczenia podstawowego


SIGVARIS 503 z dłonią

• Przeciwwskazania

- obrzęk limfatyczny nie poddający się leczeniu
- stan zapalny

Uwagi dodatkowe:
Celem osiągnięcia pozytywnego efektu terapii niezbędne są regularne wizyty kontrolne u lekarza.
W wyjątkowych przypadkach rękawy uciskowe mogą spowodować miejscowy odczyn alergiczny.
Jeżeli w czasie leczenia pojawi się ostry ból lub podrażnienie skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
• Rozmiary

Rozmiar
Pomiar kończyny
mały
c 13 - 16 cm
d 20 - 24 cm
f do 30 cm
średni
c 16 - 19 cm
d 24 - 28 cm
f 30 - 36 cm
duży
c 19 - 22 cm
d 28 - 32 cm
f 36 - 42 cm
krótki długi
długość (C - H)
do 58 cm
58 cm i dłuższy
 

 Rozmiar

Obwód

 Mały

16-19

 Średni

19-22

 Duży

22-25

*Mierzyć obwód dłoni poniżej kciuka


 

 • SIGVARIS - rękaw na specjalne zamówienie


• SIGVARIS - rękaw na specjalne zamówienie

Pomiary winny być robione rano na ramionach wolnych od opuchlizny. Nie możemy odpowiadać za nieprawidłowo pobrane pomiary. Pomiar długości winien być zrobiony po zewn. stronie kończyny

obwody w cm (małe litery)

długość w cm (duże litery)

 

 

Nr
kolejny

Objawy

Zalecany czas trwania terapii kompresyjnej (dla celów praktycznych)

Zalecany stopień kompresji

1

Profilaktyka zaburzeń krążenia żylnego u pacjentów z ryzykiem

np. w przypadkach znaczącego wysiłku, krótkotrwałego lub ciągłego, według indywidualnej oceny czasu i stopnia ucisku

1

2

Zaburzenia czynnościowe jak ciężkość i męczliwość kończyn z współistniejącymi żylakami

w czasie długich okresów siedzenia lub stania

1

3

Obrzęk kończyn wieczorem z przyczyn miejscowych (żylnych)

w czasie długich okresów siedzenia lub stania; w zależności od diagnostyki różnicowej, nawet przez całe życie

1-2

4

Żylakowatość kończyn dolnych w czasie ciąży bez obrzęków

do pierwszego miesiąca po urodzeniu dziecka, lub po zakończeniu karmienia piersią

1-2

5

Żylakowatość kończyn dolnych w czasie ciąży z obrzękami

do pierwszego miesiąca po urodzeniu dziecka, lub po zakończeniu karmienia piersią

2-3

6

Łagodne żylaki z objawami podmiotowymi (niewielkie rozszerzenia żyl skórnych, żylaki siateczkowe)

tak długo jak trwają objawy

1

7

Pierwotna żylakowatość z obrzękami

tak długo, jak długo istnieją czasowe lub stałe przeciwwskazania do leczenia obliteracyjnego lub zabiegu chirurgicznego

2

8

Zaawansowana pierwotna żylakowatość z obrzękami (żylaki pnia i odgałęzień żył)

tak długo, jak długo istnieją czasowe lub stałe przeciwwskazania do leczenia obliteracyjnego lub zabiegu chirurgicznego

2-3

9

Przewlekła niewydolność zastawek żylnych (CVI)
Stopień I*

wieniec rozstrzeli żylnych około podeszwowych (corona phlebectatica paraplantaris)

Stopień II*

- przewlekły obrzęk
( po zakończeniu leczenia podstawowego)
- wyprysk
( po zakończeniu leczenia podstawowego)
- rumień
( po zakończeniu leczenia podstawowego)
- zapalenie tkanki podskórnej
( po zakończeniu leczenia podstawowego)
- stwardnienie skóry
- przebarwienia skórne
- zanik biały

Stopień III*

zagojone owrzodzenie podudzi (profilaktyka nawrotów)

 

z reguły przez całe życie


przez całe życie
przez całe życie

2

w zależności od ciężkości
2-3


3

10

Obrzęk pourazowy po zakończeniu leczenia podstawowego

do czasu ustąpienia obrzęku

3

11

Profilaktyka zakrzepicy / zatorowości leczenie czasowe

leczenie czasowe, tak długo jak długo istniej ryzyko; stałe w przypadku stałego ryzyka

1-2

12

Zakrzepowe zapalenie żył (zakrzepica powierzchniowa) także z obrzękiem

leczenie krótko, lub długoterminowe w zależności od wyników badania

2

13

Zakrzepowe zapalenie żył (zakrzepica żył głębokich) po zakończeniu leczenia podstawowego

z reguły leczenie długoterminowe, lub przez całe życie

w zależności od ciężkości
2-3

14

Obrzęk pourazowy z następowym długotrwałym leczeniem lub bez

przy leczeniu przyczynowym możliwa terapia kompresyjna przez całe życie

w zależności od ciężkości
2-3

15

Dysplazja naczyniowa (naczyniaki)

z reguły przez całe życie

w zależności od ciężkości
2-3-4

16

Przed leczeniem obliteracyjnym lub przed zabiegiem chirurgicznym

w celu profilaktyki nawrotów obrzęków żylnych

2

17

W celu utrzymania skuteczności leczenia:
a) po leczeniu obliteracyjnym
b) po selektywnym wycięciu żylaków
c) po usunięciu żyły odpiszczelowej

terapia krótko lub długoterminowa w zależności od wyników badań

2

18

Obrzęki limfatyczne odwracalne po fizykoterapii przeciwobrzękowej

leczenie przez całe życie

3

19

Obrzęki limfatyczne nieodwracalne z zaznaczonym stwardnieniem po fizykoterapii przeciwobrzękowej

leczenie przez całe życie

4

20

Obrzęki tłuszczowe po zakończeniu leczenia podstawowego

leczenie przez całe życie

3

 

SIGVARIS-produkty


• Produkty z serii 200 wyroby z bawełny
• Produkty z serii 500 wyroby z gumy naturalnej
• NOWOŚĆ! Ulcer X
• Produkty serii 700
• NOWOŚĆ! Seria Magic
• Seria ekonomiczna
• Rękaw uciskowy SIGVARIS
• Wyroby przeciwzakrzepowe
• Wyroby profilaktyczne
• Bandaże uciskowe

 

MATA KHUSHI


 
MATA  KHUSHI


Mata KHUSHI ma pozytywne działanie w przypadku następujących objawów:
Stres
Bóle mięśni
Bóle stawów
Bóle pleców
Ból w karku
Ból głowy
Wypalenie
Fibromyalgia
Wysokie ciśnienie krwi
Depresja
Problemy ze snem
Napięcia
Lumbago
Rwa kulszowa
Migrena
Brak energii
Bóle mięśni po treninguMata z kolcami może również powodować następujące pozytywne efekty:

Głęboka relaksacja
Usuwanie napięć
Zwiększone przyswajanie tlenu
Poprawa krążenia krwi
Uwalnianie endorfin i oksytocynyUwolnij hormony
Podczas używania maty Khushi uwalniają się dobroczynne hormony, takie jak endorfiny, co powoduje, że poczucie odpoczynku i odprężenia odczuwane jest jeszcze bardziej intensywnie. Wykorzystaj ten korzystny stan organizmu i po zakończonym zabiegu postaraj się pozostać jeszcze przez chwilę w stanie odprężenia. Pozwoli to na wzmocnienie przyjemnego odczucia i skorzystanie ze wszystkich pozytywnych efektów zabiegu.


Przechowywanie

Matę Khushi można łatwo zwinąć w rolkę, co ułatwia przechowywanie. Jeśli chcesz oszczędzić jeszcze więcej miejsca, np. jeśli wybierasz się w podróż, możesz po prostu zdjąć materac z gumy piankowej i używać samej maty. W takim przypadku należy położyć matę na łóżku i wykorzystać materac, aby mata Khushi dopasowała się kształtem do ciała.

Czyszczenie

Najpierw zdejmij materac z gumy piankowej, a następnie wypierz matę ręcznie z dodatkiem proszku do prania, płynu do mycia naczyń lub mydła. Następnie pozostaw matę do ocieknięcia i wyschnięcia. Nie należy prać maty w pralce ani suszyć w suszarce, aby nie uszkodzić kolców.

Informacje o produkcie

Nazwa: Khushi Original
Producent:
Khushi
Rozmiar:
68 cm x 42 cm
Materiał (tkanina):
100% ekologiczna bawełna
Materiał (kolce):
tworzywo sztuczne ABS
Materiał (materac):
polietylen
Kolor:
liliowy/biały
Oznaczenie:
CE
Liczba kwiatków:
179
Liczba kolców:
5907 

 powrót do spisu tematów

<!-